2017 - 2018 Curling Season  

 

Any questions about draws should be directed to the individual league captains. 

      

DAY LEAGUE  TIME(s) CAPTAINS PHONE

E-MAIL CONTACT

(click)

Mon

Women's (Team of Choice) 

click on above link for draws, team rosters and spare list

9:00 AM

Christine Davis

586-6084

Christine

MON

Men's Masters Draw

Team rosters

Spares

(Click on links above to view)

Sponsor: Pharmasave Parksville

Sponsor: Quality Foods Parksville

11:30 AM

Co-captains

Murray McIntosh and Larry Uglene 

954-2047

248-4048

Murray

 

 Larry

MON

Junior League  (click to view)

3:45 PM Cheryl Noble 586-5486  Cheryl
MON

NEW 18 team draw to start Monday October 16th.

Use this link for October 16 and beyond. Scroll to see team rosters

6:30 PM

and

8:30 PM

Jim Hoffman 248-9002  Jim
TUE

Tuesday Senior Mixed Draw

Tuesday Senior Mixed Team rosters

Tuesday Senior Mixed Spare List

(click on any of the above to view)

8:45 AM Lola Denesyk 248-2753  Lola
TUE

Stick (click link to view)

11:30 AM Reg Johanson 752-0528  Reg
TUE

Special Olympics  (Curling Team Schedule for 2017-2018) click this link

NB First games on October 10  at 3:30 pm

3:30 PM

Barbara McLeod

Natalka Strilesky

954-7137

586-3252

Barbara

Natalka

TUE

Women's (Team of Choice) draws

Team rosters

(Click on links to open)

7:00 PM

Ann Fyfe 752-5181  Ann
WED

Men's Masters Draw

Team rosters (updated Oct 18)

Spares (updated Oct.15th)

(click on links above to view) 

8:45 AM

and

11:00 AM

 

Ray Gamracy

 

 

 

248-8265

 

 

Ray

 

WED

Wednesday Ladies

click on above link for draws, team rosters and spare list

2:00 PM
Arlene Dutchat 586-2834  Arlene
WED                 

Super Cash League 

(click on above link for draws and spare list - scroll)

Sponsor: Parksville Chrysler (website)


7:00 PM Penny Shantz 240-6988  Penny
THUR

Thursday Senior Mixed Draw

Thursday Senior Mixed Team Rosters and Spare List

(click on links above to view)  

***(Prior to October 12, Harold Moser will act as League Captain)   email Harold (click)   586-3359

8:45 AM ***Judy Pearson 752-9435  Judy
THUR

PGOSA (Open)

11:15 AM Jim Powell 248-8341  Jim
THUR

 

Thursday Night Mixed Draw Sept 28-Oct 26 (scroll to see all teams)

Thursday Night Mixed Draw Nov. 2 - Nov. 30 

Thursday Night Mixed Draw Dec. 7 - Jan.11 

Thursday Night Mixed Draw Jan. 18 - Feb. 15 

Thursday Night Mixed Draw Feb. 22 - Mar. 22 

Team Rosters  (updated Oct 14th)

Spare List  (updated Oct 16th)

(Click on links to view)

Sponsor: Brigadoon Golf  (click for website)

4:30 pm

and

7:00 pm

 

Clare Cooney

 

248-8245 Clare
FRI

 

Stick 8:45 AM

Stick 9:50 AM

Stick 11:00 AM 

(Click on links to view)

8:45 AM

9:50 AM

11:00 AM

Reg Johanson

 

752-0528

 

 Reg

 

 FRI

Recreational Fun League (Open)

      Poster (Click) 

7:00 PM

Cheryl Noble 586-5486   Cheryl



     

  

Spare fees for 2017 - 2018

(click on above link)



Home | Club Calendar | Leagues/Draws/Captains | PCC Junior League | Bonspiels/Events | BC Men's 2018  | PCC Board/AGM Minutes | Contact Us/PCC Board | Club History | Rentals | Curling Blogs | Ballenas HS Team | CurlBC PA Insurance | Members We Will Miss | Links/League Sponsors | Our Sponsors | Events Photo Galleries | PCMCA | NISA
home pagecontact us