2017 - 2018 Curling Season  

 

Any questions about draws should be directed to the individual league captains. 

      

DAY LEAGUE  TIME(s) CAPTAINS PHONE

E-MAIL CONTACT

(click)

Mon

Women's (Team of Choice) 

click on above link for draws, team rosters and spare list

9:00 AM

Christine Davis

586-6084

Christine

MON

Men's Masters Draw

Team rosters

Spares  (updated Nov. 4th)

(Click on links above to view)

Sponsor: Pharmasave Parksville

Sponsor: Quality Foods Parksville

11:30 AM

Co-captains

Murray McIntosh and Larry Uglene 

954-2047

248-4048

Murray

 

 Larry

MON

Junior League  (click to view)

3:45 PM Cheryl Noble 586-5486  Cheryl
MON

Monday Night Men's Draw.

Click link to view.   Scroll to see team rosters

6:30 PM

and

8:30 PM

Jim Hoffman 248-9002  Jim
TUE

Tuesday Senior Mixed Draw (Session 2)

Tuesday Senior Mixed Team rosters  (Session 2)

Tuesday Senior Mixed Spare List   (Session 2)

(click on any of the above to view)

8:45 AM Lola Denesyk 248-2753  Lola
TUE

Stick (click link to view) Link updated Nov. 16

11:30 AM Reg Johanson 752-0528  Reg
TUE

Special Olympics  (Curling Team Schedule for 2017-2018) click this link

NB First games on October 10  at 3:30 pm

3:30 PM

Barbara McLeod

Natalka Strilesky

954-7137

586-3252

Barbara

Natalka

TUE

Women's (Team of Choice) draws

Team rosters

Spares

(Click on links to open)

7:00 PM

Ann Fyfe 752-5181  Ann
WED

Men's Masters Draw

Team rosters (updated Nov. 1)

Spares (updated Nov.3)

(click on links above to view) 

8:45 AM

and

11:00 AM

 

Ray Gamracy

 

 

 

248-8265

 

 

Ray

 

WED

Wednesday Ladies  upgated Nov. 10th

(click on above link for draws, team rosters and spare list)

2:00 PM
Arlene Dutchat 586-2834  Arlene
WED                 

Super Cash League 

(click on above link for draws and spare list - scroll)

Sponsor: Parksville Chrysler (website)


7:00 PM Penny Shantz 240-6988  Penny
THUR

Thursday Senior Mixed Draw  (Nov.16-Jan.11)

Thursday Senior Mixed Team Rosters and Spare List (Nov.16-Jan.11)

(click on links above to view)  

 

8:45 AM Judy Pearson 752-9435  Judy
THUR

PGOSA (Open)

11:15 AM Jim Powell 248-8341  Jim
THUR

 

Thursday Night Mixed Draw Sept 28-Oct 26 (scroll to see all teams)

Thursday Night Mixed Draw Nov. 2 - Nov. 30 

Thursday Night Mixed Draw Dec. 7 - Jan.11 

Thursday Night Mixed Draw Jan. 18 - Feb. 15 

Thursday Night Mixed Draw Feb. 22 - Mar. 22 

Team Rosters  (updated Oct 24th)

Spare List  (updated Oct 25th)

(Click on links to view)

Sponsor: Brigadoon Golf  (click for website)

4:30 pm

and

7:00 pm

 

Clare Cooney

 

248-8245 Clare
FRI

 

Stick 8:45 AM

Stick 9:50 AM

Stick 11:00 AM 

(Click on links to view) Links updated Nov. 16

8:45 AM

9:50 AM

11:00 AM

Reg Johanson

 

752-0528

 

 Reg

 

 FRI

Recreational Fun League (Open)

      Poster (Click) 

7:00 PM

Cheryl Noble 586-5486   Cheryl



     

  

Spare fees for 2017 - 2018

(click on above link)



Home | President's Messages | Club Calendar | Leagues/Draws/Captains | PCC Junior League | Bonspiels/Events | BC Men's 2018  | PCC Board/AGM Minutes | Contact Us/PCC Board | Club History | League Fees | Rentals | Ballenas HS Team | CurlBC PA Insurance | Members We Will Miss | Links/League Sponsors | Our Sponsors | Events Photo Galleries | PCMCA | NISA
home pagecontact us